Autor: Św. Hilary (ok. 315–367), biskup Poitiers, doktor Kościoła

„Bóg jest duchem”, mówi Pan do Samarytanki […], ponieważ Bóg jest niewidzialny, niepojęty i nieskończony, dlatego też to nie na żadnej górze ani w świątyni należy mu oddawać cześć (J 4,21–24). „Bóg jest duchem”, a duch nie może być ograniczony ani nie mieści się w dłoni. Przez swoją naturę jest wszędzie, nie ma miejsca, gdzie by Go nie było, wypełnia wszystkie rzeczy. Dlatego też należy oddawać Mu cześć w Duchu Świętym, Bogu, który sam jest duchem […].

Apostoł Paweł mówi to samo: „Pan zaś jest Duchem, a gdzie jest Duch Pański – tam jest wolność” (2 Kor 3,17). […] Niech więc ustaną wszelkie spory nie uznające Ducha. Duch Święty jest jeden, wszędzie, dający światło wszystkim patriarchom, prorokom i wszystkim, którzy przyczynili się do spisania Prawa. Natchnął Jana Chrzciciela już w łonie jego matki. Wreszcie, został on dany apostołom i wszystkim wierzącym, aby poznali prawdę, która jest im dana dzięki łasce.

Jakie są dzieła Ducha Świętego w nas? Słuchajmy słów Pana: „Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz (jeszcze) znieść nie możecie. Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was. […] Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (J 16,7–13). W tych słowach objawiona nam została wola Posyłającego, zarówno natura, jak i rola tego, którego nam daje. Gdyż nasza słabość uniemożliwia nam poznanie Ojca i Syna, trudno jest pojąć tajemnicę wcielenia Boga. Dar Ducha Świętego, który jest naszym sojusznikiem przez swoje wstawiennictwo, przynosi nam światło […].

Ponieważ ten wyjątkowy dar jest w Chrystusie obfitą ofiarą dla nas wszystkich. Nie brakuje go nigdzie, jest dany każdemu według tego, ile chce on przyjąć. Ten Duch Święty zamieszkuje wśród nas, aż do wypełnienia czasów. Jest naszym pocieszeniem w oczekiwaniu, jest gwarancją dóbr, których w nadziei oczekujemy, jest światłem naszych dusz, ich blaskiem.

Źródło: Trójca, 2, 31–35 (trad. cf DDB 1981, t.1, p. 88s et Bouchet, Lectionnaire, p. 221)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *