Papież Franciszek napisał modlitwę na 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II. Oto polskie tłumaczenie:
Drodzy bracia i siostry, upamiętniając stulecie urodzin św. Jana Pawła II zwracamy się do niego, by poprosić o jego orędownictwo:
Wstawiaj się, abyśmy byli zawsze wierni Ewangelii, Wstawiaj się, abyśmy potrafili otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi. Wstawiaj się, abyśmy w tych trudnych czasach, byli świadkami radości i miłosierdzia. Wstawiaj się, abyśmy potrafili odpowiadać na potrzeby naszych cierpiących braci, rozpoznając w ich twarzach oblicze Pana. Pomóż nam za twoim wstawiennictwem, abyśmy nigdy nie pozwolili sobie ukraść nadziei i byli mężczyznami i kobietami podążającymi w pewności wiary.
Święty Janie Pawle II, który całe swoje życie zawierzyłeś Maryi i uczyniłeś Ją powierniczką wszystkich swoich poczynań, wyproś mi łaskę uciekania się do Niej w moich radościach i smutkach i przyjdź mi z pomocą w mojej trudnej sprawie…
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
Można dołączyć Litanię do św. Jana Pawła II
Modlitwa na zakończenie Panie Jezu Chryste, dziękuję Ci za łaskę odprawienia tej nowenny i za dary otrzymane dla dobra mojej duszy. Wspomóż mnie, abym wiernie naśladował przykład świętości Jana Pawła II i przez szczególne oddanie Matce Bożej szerzył Twoje królestwo w moim otoczeniu. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Najdrożsi: Pana Chrystusa uznajcie w sercach waszych za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest. 1P 3, 15
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego. J 14, 23
Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać. św. Jan Paweł II
Wydawać by się mogło, że ciężko dzisiaj trwać przy Chrystusie, że z wielkim wysiłkiem przychodzi zachowywać i być wiernym Jego Słowu i przykazaniom. Pewnie tak… jeśli jednak prawdziwie miłujemy Pana Boga, „staniemy na uszach”, aby być wiernymi Tej miłości, aby ją okazywać i nią się dzielić.
Tutaj naprawdę nie ma miejsca, ani czasu na kompromisy! Czym się karmisz, co pracuje w Twoim sercu, co rozgrzewa Twoje ciało i umysł – to będziesz przekazywał dalej. Jeśli żywisz się tylko strąkami, marnej jakości i autorytetu informacjami, resztkami i ochłapami serwowanymi przez ogarnięte rządzą władzy, kłamstwa i nienawiści środki masowego przekazu – to zapewne żadnych pereł się nie doczekasz…
Duchu Święty, odnawiaj nas! Pouczaj, kształtuj, doskonal w miłości, napełniaj nadzieją, pokojem i wszelkimi potrzebnymi na czas naszego ziemskiego wędrowania darami! Maryjo, strzeż w nas Ducha Świętego, byśmy nie zmarnowali żadnej łaski! Byśmy nie zaprzepaścili tego, co Twój Syn z tak heroicznym poświęceniem wycierpiał za nas z miłości. Byśmy rozpoznali i prawdziwie uwierzyli Jego miłosiernej miłości, która pierwsza nas ukochała!
Autor: Św. Jan Maria Vianney (1786-1859), kapłan, proboszcz z Ars
Ci, których prowadzi Duch Święty, mają sprawiedliwe myśli. Oto dlaczego jest tylu ignorantów, którzy wiedzą więcej niż mędrcy. Kiedy człowiek jest prowadzony przez Boga, który jest jego mocą i światłem, nie może się mylić. Duch Święty jest Światłem i Mocą. To On uczy nas rozróżniać to, co prawdziwe od tego, co fałszywe, dobro od zła.
Dobry Bóg, posyłając nam Ducha Świętego, zachował się wobec nas jak wielki król, który mianuje swojego ministra odpowiedzialnym za pokierowanie swoim poddanym, mówiąc: „Będziesz towarzyszył temu człowiekowi wszędzie i przyprowadzisz go do mnie bezpiecznie”. Jak wspaniale iść w towarzystwie Ducha Świętego! On jest dobrym przewodnikiem.
Duch Święty prowadzi nas jak matka swoje dwuletnie dziecko za rączkę. Jak osoba prowadząca niewidomego. Trzeba nam codziennie rano powtarzać: „Boże mój, poślij mi Ducha Świętego, który nauczy mnie, kim jestem i kim Ty jesteś…”. Dusza, która ma Ducha Świętego rozkoszuje się wybornym smakiem modlitwy – nigdy nie traci świętej Obecności Bożej.
Źródło: Myśli wybrane świętego Proboszcza z Ars (J. Frossard; Éds Téqui 1999, p. 67, rev.)