Mt 9, 14-17

I jeszcze cóś z mojego archiwum 📘
Komentarz napisany w 2017 roku dla profeto.pl

Aby zrozumieć o co chodziło w pierwszym pytaniu, należałoby cofnąć się do czasów Chrystusa i zapoznać z ówczesnymi praktykami postnymi żydów i faryzeuszy, czasem bardzo rygorystycznymi, ale niestety często wykonywanymi „na pokaz”.
Jak wiemy Jezus wiele pościł, więc nie można powiedzieć, że neguje sam post, ale raczej upomina, aby ten czas przeżywać w pokorze i dyskrecji.
Pan Młody – Oblubieniec – Jezus Chrystus został zabrany i nie możemy już oglądać Go w ludzkiej postaci, ale przecież zostawił się nam w Najświętszym Sakramencie. W tym małym kawałku chleba, najcenniejszym darze, który nie tylko możemy uwielbiać i adorować w Najświętszym Sakramencie, ale możemy również karmić się Nim uczestnicząc w sposób pełny w bezkrwawej ofierze Chrystusa składanej na ołtarzu.
Tylko czy my mamy świadomość cudu, który dokonuje się na każdej Mszy Świętej? Czy potrafimy doceniać obecność Oblubieńca i czerpać radość ze spotkania z żywym Bogiem?
Panie naucz nas trwać w Twojej obecności – bez względu na to, czy będzie to weselna uczta w pięknych, nowych szatach, obfitująca dostatkiem „młodego wina”, czy też trud dźwigania krzyża dnia codziennego, pełnego poświęcenia i wyrzeczeń, często zbyt ciężkiego byśmy mogli sami go donieść.
Z Tobą Jezu wszystko jest możliwe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *