Autor: Św. Jan Paweł II (1920-2005), papież

Ten dzień w Asyżu pomógł nam lepiej uświadomić sobie nasze religijne zobowiązania. Ale dał też światu, który obserwuje nas za pośrednictwem mediów, większą świadomość odpowiedzialności każdej religii za problemy wojny i pokoju. Być może bardziej niż kiedykolwiek w historii oczywisty stał się dla wszystkich nieodłączny związek między autentyczną postawą religijną a wielkim dobrem, jakim jest pokój. Jakże straszny ciężar spoczywa na ludzkich barkach! Ale jednocześnie, jakże wspaniałe i porywające jest powołanie do naśladowania! Chociaż modlitwa jest sama w sobie działaniem, nie zwalnia nas od pracy na rzecz pokoju. Występujemy tu jako zwiastuni moralnego sumienia ludzkości jako takiej, ludzkości, która pragnie pokoju, która go potrzebuje.

Nie ma pokoju bez gorącego umiłowania pokoju. Nie ma pokoju bez zaciekłej woli jego osiągnięcia. Pokój oczekuje na swoich proroków. Razem napełniliśmy nasze oczy wizjami pokoju; one wyzwalają nowe energie do nowego języka pokoju, nowych gestów pokoju, gestów, które przerywają fatalny łańcuch podziałów odziedziczonych z historii lub wywołanych przez współczesne ideologie. Pokój oczekuje na swoich budowniczych. Wyciągnijmy rękę do braci i sióstr, aby ich zachęcić do budowania pokoju na czterech filarach, jakim są prawda, sprawiedliwość, miłość i wolność. Pokój jest otwartą budową dla wszystkich, a nie tylko dla specjalistów, mędrców i strategów. Pokój jest powszechną odpowiedzialnością: osiąga się go poprzez tysiące małych czynów w życiu codziennym. Ze względu na codzienny sposób życia z innymi ludzie opowiadają się za lub przeciw pokojowi […]

To, co dzisiaj zrobiliśmy w Asyżu – modląc się i świadcząc o naszym zaangażowaniu na rzecz pokoju – powinniśmy to kontynuować każdego dnia w naszym życiu. To, co dziś uczyniliśmy, ma bowiem zasadnicze znaczenie dla świata. Jeśli świat ma trwać, jeśli mężczyźni i kobiety muszą w nim przetrwać, to świat nie może się obejść bez modlitwy.

Źródło: Modlitewne spotkanie międzyreligijne w Asyżu, 27.10.1986 (© Evangelizo.org)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *