Autor: Św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, doktor Kościoła

Aniołowie istnieją – wiele stron Pisma Świętego to potwierdza… Ale trzeba wiedzieć, że słowo „anioł” oznacza ich funkcję: są one posłańcami. I nazywa się „archaniołami” tych, którzy zwiastują największe wydarzenia. W ten sposób archanioł Gabriel został posłany do Maryi Panny; dla tej posługi, żeby obwieścić największe z wydarzeń, trzeba było posłać anioła najwyższej rangi…

Podobnie, kiedy trzeba użyć wielkiej mocy, to posłany jest Michał. Jego imię znaczy: „Któż jest jak Bóg?” i uświadamia ludziom, że żaden człowiek nie może uczynić tego, co sam jeden Bóg może. Odwieczny wróg, który pragnął, w swej pysze, być podobnym do Boga, mówił: „Wstąpię na niebiosa; powyżej gwiazd Bożych postawię mój tron… Podobny będę do Najwyższego.” (Iz 13, 13-14). Ale w Apokalipsie czytamy, że na końcu czasów, kiedy będzie zdany na swoje siły, zanim zostanie pokonany, będzie musiał walczyć przeciw archaniołowi Michałowi: „I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł…, i został strącony na ziemię” (Ap 12, 7.9).

Do Maryi został posłany Gabriel, którego imię oznacza „Bóg jest moją mocą”. Czyż nie przyszedł on zapowiedzieć tego, który zechciał się objawić w skromnych warunkach, aby zatryumfować nad pychą demona? To przez „Bóg jest moją mocą” został zapowiedziany ten, który przychodził jako „Pan, potężny w boju” (Ps 24, 8c).

Co do archanioła Rafała, jego imię oznacza „Bóg uzdrawia”. To on uzdrowił z ciemności oczy Tobiasza, dotykając ich jak lekarz przybyły z góry (Tb 11, 11). Ten, który został posłany, aby uzdrowić sprawiedliwego z jego kalectwa, zasługuje na imię „Bóg uzdrawia”.

Źródło: Homilia do Ewangelii, 34, 8-9 (© Evangelizo.org)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *